(Foto: Freepik)
Prošle godine kineski investitori zabeležili su 139 transakcija preuzimanja i ulaganja u evropske kompanije, što je znatno manje nego godinu ranije.
Kineski investitori drastično su smanjili ulaganja i kupovinu firmi u Evropi u poslednjih godinu dana zbog napetosti u međunarodnim odnosima i mera suzbijanja pandemije u matičnoj zemlji, pokazala je studija koju je sprovela agencija Ernst end Jang (EJ).
Prošle godine kineski investitori zabiležili su 139 transakcija preuzimanja i ulaganja u evropske kompanije, što je 16 manje nego 2021. godine, objavio je EJ.
Međutim, vrednost tih 139 transakcija iznosila je samo 4,3 milijarde dolara i bila je gotovo za dve trećine manja nego u 2021, procenjuju u EJ, napominjući da kupoprodajne cene u većini slučajeva nisu objavljene.
Trenutno naglašena kineska suzdržanost posebno jasno dolazi do izražaja kada se prošla godina uporedi s rekordnom 2016. kada je EJ izbrojao 309 kineskih akvizicija i ulaganja kineskih investitora u Evropi, ukupne vrednosti 92 milijarde dolara, piše DPA.
Pre sedam godina najveći posao u Nemačkoj sklopila je kineska Midea kupovinom proizvođača robota Kuka sa sedištem u Augsburgu, za procenjenih 4,7 milijardi dolara.
Od tada brojke gotovo konstantno pokazuju pad i kineska preuzimanja u Nemačkoj su trenutno retka. Podaci EJ pokazuju da kineski ulagači danas izbegavaju politički kontroverzne velike akvizicije, poput preuzimanja Kuka.
Osim napetosti u političkim odnosima Kine i Zapada, značajnu ulogu u proređenim kineskim ulaganjima odigrale su i drastične mere suzbijanja kovida 19 u matičnoj zemlji.
– Transakcije su otežala ograničena putovanja i strogi propisi o karantinu – objašnjava direktorka sektora za poslovne usluge u Zapadnoj Evropi EJ Sun Ji.
Izvor: Al džazira